fds logo sCentar za ženske studije upisuje 28. generaciju studentkinja i studenata svog obrazovnog programa, a prvu generaciju polaznica i polaznika programa Digitalna feministička škola.

Centar za ženske studije upisuje sledeću generaciju studentkinja i studenata na jednogodišnji dodiplomski program. Studije su, kao i prethodnih godina, besplatne.

Alternativni program sastoji se od predavanja i radionica o istoriji feminizma i ženskog pokreta, problematizaciji pitanja sa kojima se suočavaju feministički pokreti danas u regionu i svetu, kao i pitanja savremenih društvenih i političkih procesa. Osim toga, u saradnji sa Feminističkim kulturnim centrom BeFem, pruža se mogućnost studentkinjama i studentima da se upoznaju i sa feminističkom analizom medijskih praksi i kulturnih fenomena. Takođe, kroz program se otvaraju pitanja obrazovnih politika, izazovima feminističke pedagogije, teme nasilja prema ženama, kao i mnoge druge.

Rok za slanje prijava je 23. septembar 2018.

The Center for Gender and Politics of the Belgrade University - Faculty of Political Sciences The Department of Women’s and Gender Studies at Rutgers, the State University of New Jersey The Faculty of Media and Communication of the Singidunum University of Belgrade

are pleased to announce the next annual postgraduate course in

Feminist Critical Analysis: System Failure – Politics of Unlearning and
Impossible Imaginaries

Romani Elene Ferante, pre svih Napuljska tetralogija, od koje su na naš jezik prevedene prve dve knjige − Moja genijalna prijateljica i Priča o novom prezimu − privlače pažnju ne samo književne kritike već i šire publike. Nedavno je objavljen i prevod Priča o onima koji odlaze i onima koji ostaju. Reč je o spisateljici koja se u svojim romanima bavi feminističkim temama i specifičnostima ženskog iskustva, kao što su ograničenja patrijarhalne porodice, muško nasilje, potraga za ženskim identitetom u svetlu individualnih sudbina junakinja. Pozivamo vas da se prijavite na jednodnevni modul u organizaciji Centra za ženske studije i da čujete više o načinima na koje se mogu povezati fikcionalni svet Elene Ferante i istorija zapadnih feminizama takozvanog drugog talasa.

U prvom semestru, Centar za ženske studije, organizuje kurseve o istoriji feminizma i ženskog pokreta, problematizuje pitanja sa kojima se suočavaju feministički pokreti danas u regionu i svetu, kao i pitanja savremenih društvenih i političkih procesa. Osim toga, u saradnji sa Feminističkim kulturnim centrom BeFem, pruža mogućnost studentkinjama i studentima da se upoznaju i sa feminističkom analizom medijskih praksi i kulturnih fenomena.